Plato Krateri

Plato, Ay’da bir ay etkisi kraterinin lavla doldurulmuş kalıntısıdır. Montes Alpes dağının batı ucunda Mare Imbrium’un kuzeydoğu kıyısında yer alır. Güneydeki kısrakta topluca Montes Teneriffe olarak adlandırılan birkaç yükseliş vardır. Kuzeyde, Mare Frigoris’in geniş kısmı uzanır. Kraterin doğusunda, Montes Alpes arasında, toplu olarak Rimae Plato olarak adlandırılan birkaç derecik vardır.

Tam yükseklik ilk olarak bir LTO haritasında haritalandı. En geniş çapı 109 km, derinlik ise 1 km’dir. LRO’ya göre, çapı güneybatıdan kuzeydoğuya doğru 106.4 km, derinlik 1,468 metredir, en yüksek yükseklik ortalama düzlükten (tam küre) 1,092 m aşağıda ve en düşük 2,560 m’dir. Alan 1.100 km²’den az ve çevre 100 km’nin üzerindedir.
Plato yaşı yaklaşık 3.84 milyar yıl, güneydeki Mare Imbrium’dan biraz daha gençtir. Çanak, Güneş düşük bir açıdayken, krater zemini boyunca belirgin gölgeleri yansıtacak şekilde 2 km uzunluğunda sivri tepelerle düzensizdir. İç duvarın kesitleri geçmiş çökme işaretleri, özellikle batı kenarında geniş bir üçgen slayt gösterir. Platon’un kenarı daireseldir, ancak Yerküreden dolayı ön kısalma nedeniyle oval görünür.
Platon’un düz zemini nispeten düşük albedo, çevreleyen engebeli arazide karşılaştırıldığında karanlık görünmesini sağlar. Zeminde önemli çarpma kraterleri bulunmamaktadır ve merkezi bir tepe noktası yoktur. Bununla birlikte, zemine dağınık birkaç küçük kraterler vardır.

Kaynak: wikipedia.org

Obje Adı: Plato  Krateri

Fotoğraf: Uğur İKİZLER
Tarih: 25.07.2019
Saat: 02:56 

Yer: Melikler Yaylası – Yenişarbademli – Isparta
Optik (Görüntüleme):  508 mm f/4.5 el yapımı teleskop ( Castor )

Kamera (Görüntüleme): ZWO ASI 120 MC-S
FPS 50 – 500 frame
Yazılım: AutoStakkert_2.6.8,  PixInsight 1.8, Photoshop CC 2105

 

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.