Bizler içeriğine geri dön

Prof. Dr. Zeynel Tunca

1952  yılında ülkemin güzel kenti  İzmir’de doğdum.

İlkzt10, orta ve lise öğrenimimi  İzmir’in köklü okulları olan  Alsancak İlkokulu, Karataş Ortaokulu ve Atatürk Lisesinde tamamladım.

1973 yılında Ege Üniversitesi Fen Fakültesinde Matematik-Astronomi öğrenimimi bitirdim.

Palandöken dağlarına Gözlemevi kurma amaçlı çalışmalar  da  yapmak üzere Erzurum Atatürk Üniversitesi  Fen Edebiyat Fakültesi  Matematik Bölümü’nde  akademik yaşama başladım.  4 yıl sonra İzmir’e dönerek Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi Bölümü’nde ve Gözlemevi’nde göreve başladım.  Bu görev sırasında değişik dönemlerde Astrofizik Anabilim Dalı Başkanlığı yaptım.

1978 yılında Doktora, 1983 yılında da  Doçentlik çalışmalarımı tamamlayıp bu ünvanları kazandım.  Aynı yıllarda Ulusal Gözlemevi Yerseçimi projesinde, proje elemanı olarak çalışmalara başladım.

1989 yılında Profesör oldum. 1991 den sonraki yıllarda  kesintisiz olarak TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin kuruluş çalışmalarında, değişik kurullarında görev aldım.

2003-2007 yılları arasında Antalya’da TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin  Danışmanlık,  Müdür Yardımcılığı ve Müdür Vekilliği görevlerinde bulundum.

Akademik yaşamım boyunca, uluslararası dergilerde yayınlanan  77 bilimsel makale ürettim veya katkıda bulundum.

2009-2012 yılları arasında Ege Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi müdürlüğü görevinde bulundum. Daha sonra, 2012 Aralık ayında ülke ve üniversitelerdeki koşullara  kişisel tepki olarak  emekli oldum.

1997 yılıgokkuresi_ilenda başlattığımız bilimin topluma götürülmesi anlamındaki etkinlikleri aralıksız sürdürdüm.  Çeşitli  konferans, sempozyum, şenlik, bilim-toplum projeleri, bilim okulları, gözlemsel  vb etkinliklerde düzenleyen, eğitmen ve  uzman olarak görev yaptım ve bu tür çalışmaları toplumun değişik kesimlerine, öğrencilere ve özellikle öğretmenlerimize yönelik olarak sürdürmeye çalışıyorum.

Yoğun çalışmalarım sırasında, kendisi de Astronomi mezunu olan sevgili eşim Gülşen’in  desteği çok önemliydi ve o hep yanımdaydı. Bu etkinliklerin büyük bir çoğunluğunda birarada olduğumuz  ve  çevremizin yakıştırdığı isim ile “Aksaçlılar”  grubunun  bir elemanıyım. Bu grup, daha genç ve daha dinamik arkadaşlarımızla daha da güçlendi. Astrobilgi de bu grubun bir ürünü…