Copernicus Krateri

Copernicus, astronom Nicolaus Copernicus’un adını taşıyan bir Ay krateridir. 
Bir dürbünlerle görülebilir ve Ay’ın Dünya’ya bakan yarımkürenin merkezinin biraz kuzeybatısında yer alır. Kraterin güneyinde Mare Insularum, güney-güneybatıda Reenhold krateridir. Copernicus’un kuzeyinde, Mare Imbrium’un güney ucunda yer alan Montes Carpatus bulunur. Copernicus’un batısı dağılmış bir ay tepelerinden oluşan bir gruptur. Göreceli gençliğinden dolayı, krater oluştuktan sonra nispeten bozulmamış bir biçimde kalmıştır.

93 km. çapında ve 3,8 km. derinliğindedir.
Dairesel çanak, teraslanmış bir iç duvar ve yaklaşık 30 km genişliğinde eğimli surla çevreleyen kısrak için yaklaşık bir kilometreye inen belirgin bir altıgen formuna sahiptir. Krater enkazı çöktüğünde iç duvarın çökmesine bağlı olarak görülebilen üç farklı teras ve yay biçimli heyelanlar var.
Muhtemelen son oluşumu nedeniyle krater zemini lavla sızdırılmış değildir. Kuzeydeki nispeten pürüzsüz, tabandaki arazi güney yarımkürede engebeli. Merkez dorukları, yoldan 1.2 km yükseklikten tırmanan üç dağlık yükselmeden oluşur. Bu zirveler vadilerle birbirinden ayrılır ve doğu-batı ekseni boyunca kaba bir çizgi oluştururlar. 1980’ler boyunca bu tepelerin kızılötesi gözlemleri, öncelikle olivin mafik biçiminden oluştuğunu tespit etmiştir.
Apollo 12 misyonu, Copernicus’un güneyinde, krater ışınlarından birinin yolunda olduğuna inanılan Oceanus Procellarum’un dere altı bazaltlarına indi ve bilim adamları, toprak numunelerinin kozmik ışın maruziyet yaşlarının krater çağını sınırlamasına yardımcı olacağını umuyordu. Sonuçlar kesin değildi, ancak tahminen 800 milyon yıllık krater oluşumu ile tutarsız değildi. Copernicus, kendisi iptal edilen Apollo 20 misyonunun olası bir iniş yeriydi.

Kaynak: wikipedia.org

Obje Adı: Copernicus  Krateri

Fotoğraf: Uğur İKİZLER
Tarih: 25.07.2019
Saat: 02:51 

Yer: Melikler Yaylası – Yenişarbademli – Isparta
Optik (Görüntüleme):  508 mm f/4.5 el yapımı teleskop ( Castor )

Kamera (Görüntüleme): ZWO ASI 120 MC-S
FPS 50 – 500 frame
Yazılım: AutoStakkert_2.6.8,  PixInsight 1.8, Photoshop CC 2105

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.