Bizler içeriğine geri dön

Dr.Öğ.Ü. Ayşegül F. Yelkenci

17 Mart 1980 tarihinde Kadıköy, Istanbul’da doğdu. 1997 yılında İstek Özel Semiha Şakir Lisesinde lise eğitimini tamamladı. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay bilimleri Bölümünde gördü. Lisans eğitimi esnasında aynı bölümde 2000-2001 yılları arasında asistan öğrenci olarak görev yaptı. 2001’de diploma tezini tamamlayıp bölüm birincisi olarak mezun oldu ve Astronom unvanını aldı. Mayıs 2003’de İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nün Astronomi ve Uzay Bilimleri Programında tezli yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2003-2004 Güz döneminde aynı programda doktora eğitimine başladı. Ekim 2003’de İstanbul Kültür Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik-Bilgisayar Bölümünde araştırma görevlisi olarak göreve başladı. 2004’de İKÜ Fizik Bölümü’nün kurulmasıyla görevine burada devam etti.

Doktora esnasında metalik yıldızların özellikleri konusundaki gözlemsel çalışmalar yaptı. Aralık 2006 – Mayıs 2007 tarihleri arasında doktora çalışmaları için ABD South Carolina Eyaleti Charleston şehrindeki The Citadel Üniversitesinde misafir araştırmacı olarak bulundu ve 2009 senesinde doktorasını tamamladı. Halen Yardımcı Doçent olarak görev yaptığı İKÜ Fizik Bölümü’nde yıldız atmosferleri ve tuhaf yıldızların kimyasal bollukları konusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

Ulusal-uluslararası hakemli dergilerde ve kitaplarda toplam 60’ı aşkın yayını bulunan Yrd. Doç. Dr. Ayşegül F. YELKENCİ, 45 bilimsel toplantıya katılmış, 25 bilimsel toplantı düzenlemiş, popüler astronomi konularında şimdiye kadar 110 konferans vermiş, 14 bilimsel araştırma, arge ve bilim-toplum projesinde yer almıştır. 20 yıldır TÜBİTAK Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenlikleri’nde uzman eğitmen olarak görev almıştır. Bilimsel araştırmalarının ve üniversitedeki idari görevlerinin yanı sıra Astronomi eğitimi ve Astronomi sayesinde bilimin popülerleştirilmesi için etkinlikler ve projeler yapmaktır. 2012 senesinden beri IAU National Outreach Contact – Uluslararası Astronomi Birliği Sosyal Yardım Birimi Türkiye Temsilcisi ve Türk Astronomi Derneği Halkla İlişkiler Komisyonu üyesidir. 2016-2018 Eylül arasında Türk Astronomi Derneği Genel Sekreterliği görevini yürütmektedir. Yabancı dil olarak iyi derecede İngilizce bilmektedir. Kendisi de doktoralı bir astronom eşiyle evli ve Mina isimli akıl küpü bir kız çocuk sahibidir.

Hazırlanma tarihi: 04.10.2017