Bizler içeriğine geri dön

Tahsin Demirciler

Tahsin DEMİRCİLER
29 Mart 2006 Antalya Tam Güneş Tutulması gözlemi ve OGRSEM (Astronominin Fen Bilimlerindeki Yeri) seminerlerine katılımım bu alana balıklama dalışımın günü oldu 🙂 Aslında bu tarih ülkemizde Lise-Ortaokul ve İlkokullarda Astronomi Eğitimi adına Milat kabul edilebilecek önemli bir tarihtir. Köyümün bağlarında geceleri gökyüzünü izleyip hayran hayran seyrederken büyümüş ama bu alanda çalışma yapma bilgi, beceri ve imkanlarına kavuşamamış bir Fizik Öğretmeni olarak hayallerimi gerçekleştirecek fırsatı bu tarihte yakaladım.
Fizik Öğretmeni ve Gözlemevi Sorumlusu olduğum Denizli Nalan Kaynak Anadolu Lisesi’ne değerli Ak Saçlı hocalarımın teşvikleriyle hazırladığım proje sonucunda , Devlet okullarında bir ilk olarak Denizli Valiliği ve Denizli Milli Eğitim Müdürlüğünün destekleriyle (bütçesi Denizli Valiliği İl Özel İdaresince karşılanan) Gözlemevimizi 09 Haziran 2009 tarihinde açtık. Aynı tarihlerde ülke genelinden katılan çok sayıda öğretmenlerimizle “İlk ve Ortaöğretimde Astronominin Yaygınlaştırılması Sempozyumunu” gerçekleştirdik. Gözlemevimizde, gerek öğrencilerimizle gerekse haftalık olarak düzenlediğimiz Halk Günlerinde misafirlerimizle gece gözlemleri yapmaktayız.
2006-2019 arasında geçen 13 yıl boyunca Ak Saçlılar + Yaz Üçgeni + Uğur İkizler ile birlikte Astronomi Eğitimi adına il il gezerek programlar, şenlikler, sempozyumlar gerçekleştirdik. Şimdi daha büyük hayallerimiz var. Gökbilim adına tüm Dünyaya örnek olacağına inandığımız büyük projelerimiz var. Az daha sabır, biraz daha gayret diyoruz.

Tahsin DEMİRCİLER

Nalan Kaynak Anadolu Lisesi

Fizik Öğretmeni-Gözlemevi Sorumlusu

tahsindemirciler@gmail.com

IMG_9547 IMG_9553 IMG_9556