Bizler içeriğine geri dön

Ümit Fuat Özyar

Lise yıllarından bu yana meraklıydım gökbilime. Bu nedenle fizik okudum. Ama ne hikmetse üniversitede fizik öğrenmeme karşılık astronomi dersi görmedim. Tüm çabam popüler bilim kitaplarıyla sınırlı kaldı. İşte böylece en azından popüler düzeyde astronomi öğrenmeye çalıştım ve amatör gökbilimci oluverdim.

2006 yılında tanıştım Aksaçlı hocalarımla. İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Yer ve Gök Bilimleri Sempozyumu’nda… Burada Bilim ve Teknik Dergisi’nde yazılarını severek okuduğum hocalarla, bilim insanlarıyla tanıştım. Prof. Dr. Zeki Aslan hocamın arada çay içerken yaptığımız sohbeti unutamam. Karşımızda koca Zeki Aslan, öğretmenlerle konuşuyor ve ceketi ilikli. bir an kendi ceketime baktım, açıktı. Utandım, hemen ilikledim. Bu sempozyumda öğretmen olduğumu hissettirdiler. Hiç de MEB’in Hizmetiçi eğitimlerine benzemiyordu. İşte bu bilim insanının hoşgörüsü, sevecenliği…

1002240_10151694053979799_205832282_n

Aksaray Üniversitesi’nde düzenlenen Astronomi Bilim Okulu’ndan bir kare. Ne yazık ki Serdar Evren hocamız yoktu. Soldan: Ethem Derman, Dursun Koçer, Zeki Aslan, Zeynel Tunca. Arkadakiler, soldan: Tahsin Demirciler, ben, Mert Koçer.

Sonra bu iş aldı başını gitti. Bir destek gerekiyormuş bana. Onu da Zeynel hocam ve Ethem hocam verdi. Astronomi Diyarı sitesi o zamanlar temel bilgilerin olduğu bir sayfaydı. Derken bir haber sayfasına dönüştü. Dursun hocamın bizlere olan güveni, sevgisi her şeyin üzerinden geldi. Keyifle yaptığım bir uğraşa dönüştü.

Tahsin, Mert ve Uğur abiyle orada tanıştım. İyi ki tanımışım. Benim süper bir hobim var. Ya sizlerin…

Ümit Fuat Özyar