Bizler içeriğine geri dön

Uğur İkizler

1656095_10152078430454232_266264854_n

28 Şubat 1964 tarihinde Bursa’ da  doğdum.  Tophane Endüstri Meslek lisesi sınavlarına girdim ve torna tesviye bölümünü kazandım.  1980 öncesi olaylar sebebi ile 1978 yılında 1. sınıfta okulu bırakmak zorunda kaldım.  34 yıl aradan sonra,  2012 yılında açık liseye başladım.  Liseyi 2015 yılı Ekim ayında bitirdim.  2016 yılında üniversite imtihanlarına girdim. İstanbul Üniversitesi  Kültürel Miras ve Turizm bölümünü kazandım ve halihazırda bu bölümde eğitime devam etmekteyim. 1980 yılından bu yana  makine teknikerliği yapıyorum.  1986 yılında Nermin İkizler ile evlendim,  Çağrı isminde bir oğlumuz var.

Astronomi ile çok küçük yaşlardan beri ilgiliydim.  İnsanoğlunun Ay’ a ilk ayak basıldığı zamanı hatırlıyorum, ilgi duymamın en büyük sebebinin bu olduğunu sanıyorum.  Dergilerden, gazetelerden güncel astronomi olaylarını takip ediyordum.  29 Nisan 1976 tarihindeki güneş tutulmasını, öğretmenimiz bizi bahçeye çıkartıp isli camlarla izlettirmişti. O gün gökyüzüne olan ilgim daha da arttı.

1999 yılında 60 mm çapında mercekli bir teleskop aldım. Bir süre sonra bu teleskop yeterli gelmemeye başladı, daha büyük çaplı teleskop edinmem gerekiyordu. Ancak büyük teleskoplar oldukça pahalı idi.  Kendim bir teleskop yapabilirim diye düşündüm ve araştırmaya başladım.  Bunun için bilgim ve gerekli malzemem yoktu.  Tam da bu sırada,  Türkiye’ de ilk amatör teleskop yapımcısı olduğunu sonradan öğrendiğim, Hasip Sönmezalp ile tanıştım.  Bana teleskop aynası yapabileceğimi söyledi ve  Jean Texereau’ nun “ How to Make a Telescope “ kitabını verdi. Bunun için gerekli malzemeleri bulmak kolay olmadı.  Tanışalı henüz bir yıl olmuştu ki  Hasip Sönmezalp 2002 yılı Ocak ayında 85 yaşında vefat etti.  Kendisi 1957 yılında kendi teleskopunu yapmış ve bundan dolayı Amerika’ dan  “ Altın Çekiç “ ödülü almış.  Kendisi bu tür konuları konuşmazdı, onun hakkındaki bilgileri ölümünden sonra öğrendim.  Hasip Sönmezalp hakkında daha detaylı bilgi aşağıdaki bağlantıda mevcut.

http://www.atmturk.org/index.php/Hasip_S%C3%B6nmezalp_Hakk%C4%B1nda

 

Daha sonra aynayı bir kaç yıl içinde zor da olsa tamamladım.

2005 yılında İstanbul Kültür Üniversitesinde yapılan  1. Amatör Astronomi Sempozyumu,  benim için bir milat oldu diyebilirim.  Çok değerli hocalarımız ile bu sempozyumda tanıştık.   Astronomiye çok meraklı olan,  Amerika da yaşayan Haldun Menali ile tanıştık.  Ayna yapmış olmama büyük ilgi duydu ve malzeme temini konusunda bana yardımcı oldu.  29 Mart 2006 güneş tutulmasında Türkiye’ ye geldi ve gelirken yanında bir çok malzeme getirdi.  Bu sırada Amatör teleskop yapımına meraklı olanlarla internet ortamında tanışma fırsatımız oldu.   Amatör  teleskop yapımını  Türkiye de yaygınlaştırmak  bu konuda meraklı kişilere ulaşmak  için  6 Nisan 2006 yılında üç arkadaşımla birlikte  ATM_Turk yahoo grubunu  kurduk.  Daha geniş kitlelere ulaşabilmek için   http://www.atmturk.org/index.php/Ana_Sayfa     web sayfasını hazırladık.

2007 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi  2. Amatör Astronomi Sempozyumu ve Amatör  Teleskop Yapımı ( ATY ) çalıştayına katıldım.  Amerika’ dan gelen usta ATM Dick Parker’ dan epeyce bilgi edindik.

2009 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi’ nin düzenlediği AAS 3  ve ATY 2009  çalıştayına eğitmen olarak  katıldım ve 100 katılımcıya 100 teleskop yaptırdık.

Eğitmen olarak bir çok etkinliklere, çalıştaylara, seminerlere katıldım.   Ayrıca gökyüzü fotoğrafçılığı ile de yakından ilgileniyorum. Kendi yaptığım takip sistemi ve teleskoplarımla gökyüzü fotoğrafları çekiyorum.