Nasıl Başladı?

ilk isik

Her şey, Dursun Koçer hocamızın 1 Şubat 2016 günü bizlere aşağıdaki e-postayı göndermesi ile başladı, diyebiliriz. Önce o e-postaya bir gözatalım.

——————————————————————————————–

Dursun Koçer 1 Şubat 14:04

Konu: Astroweb??????

Sevgili Arkadaşlarım,

Bir de baktık ki 2006-2016!!! 10 yıl olmuş bu işlere yoğun olarak başlayalı.

Zeki Hocamızın önderliğinde 2006 Güneş Tutulması etkinliği ve bu yıla geldiğimizde bir de baktık ki sayısını bilemediğimiz öğretmen etkinli, bireysel konferansalar, çalıştaylar, gözlem şenlikleri…

Ders notları, videolar, kitaplar, binlerce fotoğraf, anılar……..

Nelerrrr nelerrrrrr……..

Veee kaybolup gidiyor bunlar yıllar içinde.

O halde ne yapalım?

Serdar dedi ki 27.Ocak.2016 Çarşamba günü Antalya’da bir akşam üstü yorgunluk kahvesi/ çayı içerken (Fotoğrafı üçlüda var masa başında). Bir web sayfası oluşturalım ve HER ŞEYİ bunun içine koyalım. Zeynel de dedi ki: BEN YAPARIM bunu. Ben de dedim ki: YAŞASINNN. O halde sen duyur dediler. DUYURUYORUM.

Haydi başlıyoruz.

Hepiniz önerilerinizi madde madde sıralayın.

Şimdilik bu kapalı grupda gelişsin bu iş. Sonra genişletiriz.

Sevgiler. Dursun

—————————————————————————————–

e-postadan anlaşılacağı gibi, “Astronomi Öğretmen Seminerleri”nin 6.’sını yapıyorduk Antalya’da. Dursun Koçer, Serdar Evren ve ben bir aradayken ortaya çıktı bu düşünce. Serdar Evren daha sonra yazdığı e-postada şöyle yazıyordu.

” …. Aynen Dursun hocamızın dediği gibi oldu ve hatta çok heyecanlandık. Bilgiler ve anılar daha tam kaybolmadan ve hafızalardan çıkmadan, bir an önce de başlamalıyız dedik. Hatta bu birikimin sonra da kitaba dönüştürülmesini bile düşündük…..”

Ben de motivasyon amaçlı ” ….Ben yaparım…” diye atılmıştım. İyi de olmuş. Ama işin yükünü şimdi öğretmen kardeşimiz yüklendi. Grubumuzda “Yaz Üçgeni” olarak isim taktığımız üç değerli öğretmen arkadaşımızdan birisi. “Astronomi Diyarı” web sayfalarını da hazırlayan Ümit Fuat Özyar. Bizler de yardımcı, yazar, çizer gibiyiz.

Sayfamızın adı konusunda aramızda yazıştık ve sonunda, sevgili hocamız Zeki Aslan’ın önerisi benimsendi. ASTROBİLGİ

Böyle başladı, bu web sayfalarının ortaya çıkması.

Peki, on yıl önce bu web sayfalarının çıkmasına neden olan neydi?

Yine bir öğretmen etkinliği idi.

2006 – 2016. Dile kolay tam 10 yıl oldu bu etkinliklere başlayalı. Geriye doğru gittiğimizde 10 yıl önce 29 Mart 2006 Tam Güneş Tutulması sırasında yaptığımız öğretmenlere yönelik bir sempozyum başlangıç oldu, yani tohumlar orada atıldı.

İşte böyle başladı her şey..

Zeynel Tunca