İnsanlı Uzay Aracında Yangın Çıkarsa

Cygnus_Orbital

Cygnus kargo uzay aracı. UUİ’ye gönderilen kargo boşaltığındaa Saffire deney kutusu uzay aracında kalacak. Çöpler yerleştirilip UUİ’den ayrıldığında yangın yerden verilen bir komutla başlatılacak.

Ne yapacaksın, nasıl söndüreceksin, çıkmaması için nasıl önlem alacaksın? Tüm bu soruların yanıtlanması için bilimsel araştırma yapmak gerekiyor. NASA’nın desteklediği Saffire (Spacecraft Fire Experiment) projesinde çalışan bilim insanları bir takım deneyler yaparak yukarıda sıraladığım sorunların yanıtlarını arıyorlar. Deneylerin asıl amacı Mars’a gidecek insanlı uzay uçuşlarında önceden alınacak önlemler. Bu konuda daha önce de bir yazı yazmıştım, merak edenler okuyabilir. (http://goo.gl/BbNZ6Z )

Şimdi daha büyük bir yangın çıkartarak süreci denetleyecekler. Bunu UUİ’na giden kargo araçlarının geri dönüşlerinde yapabilirler doğal olarak. Neden çünkü o araçlar UUİ’nin çöplerini topladıktan sonra dünyaya dönüyorlar ve yanarak okyanusa düşürüyorlar. Kargo uzay araçları bir daha kullanılamıyor. En son giden kargo aracı 26 Mart 2016 tarihinde UUİ ile buluşan Orbital ATK Cygnus uzay aracı. Astronotların gereksinimleri dışında bir çok bilimsel alet de götüren bu araç toplam 3.5 ton kargo taşıyordu.

saffire

Saffire deneyini gerçekleştirecek kutu iki bölümden oluşuyor. Bölümlerin birinde bilgisayar, video kamera gibi aletler bulunurken diğer bölümde yanıcı bir panel var.

NASA’nın desteklediği özel bir şirketin gerçekleştirdiği Cygus uzay aracı UUİ’den ayrıldıktan sonra, güvenli bir uzaklığa geldiğinde deney gerçekleşecek. Bunun için boyutları 120x60x90 boyutlarında bir kutu hazırladılar, Bu kutu iki bölmeli. Bir tarafında bilgisayar, video kamera gibi bilimsel aletler varken diğer bölümde 40×100 cm boyutunda yanıcı bir panel var. Yerden verilen bir komutla bu panel yanmaya başlayacak ve deney gerçekleşmiş olacak.

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.