Astronomi Öğretmen Seminerleri-6

aos6AÖS için yine yollara düşüldü. Amaç her zamanki gibi gökbilim şemsiyesi altında bilim konuşmak. Şubat tatilinden iki gün feragat etmek gerekir elbette. Öyle de oldu. Eğitim kadrosu hariç 102 eğitimci Antalya’da 26 Ocak 2016’da buluştuk. Bavulları odaya çıkarmaya zaman yoktu ama. Dursun Koçer hocamızın açılış konuşmasına yetişmek şarttı. Bavullar otelin girişine öylesine bırakıldı, ardından salona doğru yol alındı. Kayıt falan derken içerideyiz. Dursun hocam henüz başlamamış, ama ayakta. Gelenleri selamlıyor gibi.

Bu hikaye böyle uzar gider. 26-28 Ocak 2016 tarihleri arasında ülkemizdeki çoğu öğretmen tatilin keyfini yaşarken 102 öğretmen Antalya’ya derse koştu. Astronomi öğrenmeli ve öğrencilerine aktarmalıydılar. Amacın bu olduğu yerde elbette önemli bilim insanları hazır olacaktı ve oldu da.

2 gece, 3 gündüz süren eğitimler, teorik ve uygulamalı dersler olarak planlanmıştı. Gerçi gözlem yapma şansımız pek olmadı, malum hava durumu. Ama sanırım herkes bu seminerden mutlu bir şekilde ayrılmıştır.

Eğitimlerde ön plana yine son günlerin popüler konusu Işık Kirliliği çıktı. Seminere gelemeyen Zeki Aslan hocamızın bol bol kulağını oğlu Doç Dr. Bülent Aslan hocamızla çınlattık. Doç. Dr. Bülent Aslan bizlere ışık kirliliği ile ilgili önemli ipuçları verdi. Ama sunu yetmedi. Semier sonrası yemek yerken, yedikten sonra, yatmadan önce ve hatta sabah kalkar kalkmaz ona koşan çok öğretmen görüldüğü rivayet ediliyor.

Işık kirliliği çalışmaları şu an ülkemizde yayılıyor ve il, ilçe demeden bilim peşindeki sıradışı öğretmenlerimiz projeler geliştiriyor. Bu da açıkçası seminerlerin amaçladığı vurgulardan biriydi.

Şimdilik bu kadar deyip görsellere geçelim. Ha bu seminerle ilgili sunuları indirmek, öğrencilerinizle paylaşmak isteyebilirsiniz. O zaman tıklayın.

Düzenleme Kurulu Başkanı: Prof.Dr.Zeynel TUNCA

Konuşmacılar / Eğitmenler

Prof.Dr.Zeynel TUNCA (Ege Üniversitesi)

Prof.Dr.Dursun KOÇER (İstanbul Kültür Üniversitesi)

Prof. Dr. Serdar EVREN (Ege Üniversitesi)

Doç.Dr. Bülent ASLAN (Anadolu Üniversitesi)

Doç.Dr.Tülin ERGİN (TÜBİTAK-Uzay)

Doç.Dr.Memduh Sami TANER (Akdeniz Üniversitesi)

Yrd.Doç.Dr. Ayşegül F. YELKENCİ (İstanbul Kültür Üniversitesi)

Dr. Korhan YELKENCİ (İstanbul Üniversitesi)

Öğr.Tahsin DEMİRCİLER (Denizli)

Öğr.Ümit Fuat ÖZYAR (Aksaray)

Seminer programını görmek için tıklayınız.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.