ARALIK AYINDA GÖKYÜZÜ

ARALIK AYINDA GÜNEŞ :

YILANCI  burcunda doğanlar (!)  bilirler, GÜNEŞ  29 Kasım günü Yılancı takımyıldızı sınırları içine geçmişti.sun
Aralık  ayının 18. Gününe kadar bu takımyıldız sınırları içersinde yol almaya  (görünür hareketi sırasında hergün yaklaşık 1 derece doğuya doğru yerdeğiştirmeye..)  devam edecektir. 18 Aralık günü YAY takımyıldızı sınırlarını geçecek ve ay sonuna kadar bu takımyıldız sınırları içinde  bulunacaktır.

GÜNEŞ,  ayın ilk günlerinde,  Doğu noktasından Güney yönüne doğru 28 derece öteden doğacaktır. Akşamları da aynı şekilde battığı nokta Batı noktasından Güney yönüne doğru 28  derece ötede olacaktır.  Ay sonuna doğru bu değerler fazla değişmeyecek yaklaşık 30 derece civarında olacaktır.

Gündüz süresi de her geçen gün daha da  kısalmaya devam edecektir. Ayın ilk günlerinde   yaklaşık olarak 09 sa 30 dk    olan bu süre ay sonunda  fazla değişmeyecek ve 21 Aralık günü  KIŞ  GÜNDÖNÜMÜ  sonrası  yaklaşık aynı değerlerde olacaktır..

Güneş’in,  günortasında, Güney yönündeki en yüksek geçişi  Aralık ayı süresince çok değişmeyecek, en düşük değerlerde olacaktır.  Güney yönünde ufuktan en fazla 27-29 derece yüksekten geçecektir.  Bu durum Güneş ışığının etkisinin gün içersinde en az olduğu günler demektir.  Yani KIŞ Ortası…

 

Bilgi Notu :  Güneş,  Tutulum üzerinde hareket ederken  Gök Eşleğinden  en fazla  23.5 derece uzaklaşır. 22 Eylül’den sonra tutulumgökeşleğini keserek güneye iner, maksimum 23.5 derece olur, sonra tekrar Eşleğe yaklaşır ve sonra gökeşleğinden kuzeye doğru  uzaklaşır ve bu döngü sürer gider. Gökeşleğine olan açısal uzaklıktaki bu değişim, doğma-batma, gün süresi gibi kavramları belirler. Gök
eşleğine güneye doğru en uzak olduğu tarih,
21-22 Aralıktır. Bu tarihte, gözlem yerinde  “En Kısa Gündüz – En Uzun Gece “ oluşur. Buna KIŞ GÜNDÖNÜMÜ adı verilir.

 Bilgi Notu :  GÜNEŞ’imizin  bir yıl boyunca gökyüzünde izlediği çembere “TUTULUM” denilmektedir. Güneş, bu çember üzerinde  hergün yaklaşık 1 derece doğuya doğru yolalır.  Güneş ve Ay Tutulmaları,  YER, AY ve GÜNEŞ tam bu çember üzerinde ve aynı hizada olduklarında gerçekleşir. Tutulum denmesinin nedeni de budur. Diğer gezegenler ve AY da bu çembere çok yakın dolanırlar. Hepsinin dolandığı, Tutulum çevresindeki band şeklindeki bu bölgeye  ZODYAK KUŞAĞI  adı verilir.


AY  

ay

AY,  elips şeklindeki yörüngesinde dolanırken  ;

13 Aralık   günü  enberi  konumunda –

YER’e  en yakın konumda olup   uzaklığı  358 461 km

25 Aralık   günü  enöte   konumunda –

YER’e  en  uzak konumda olup   uzaklığı  405 870 km

 

aralik_ay

 

AY’ın   EVRELERİ :

İlkdördün      :   07 Aralık           Dolunay       :   14 Aralık

Sondördün    :   21 Aralık            Yeniay         :   29 Aralık   

ayevreleri_aralik

AY  ;  akşam saatlerinde   3 Aralık’ta Venüs5 Aralık’ta Mars ile,  sabah saatlerinde ise  22-23 Aralık’ta Jüpiter ve 28 Aralık’ta Satürn ile yakın görünümde olacaktır.

Uyarı..Öneri  :  Gökyüzü gözlemi yapmayı düşünüyorsanız AY’ın ilkdördün evresine yakın günleri tercih etmelisiniz. Akşamın ilk saatlerinde AY gözlemi yapılır, sonrasında AY ışığının etkisi azalır ve batar. Bu saatten sonra da diğer gökcisimleri, derin uzay cisimleri rahatlıkla gözlenebilir. Elbette,  gözlemlere olumsuz etki yapan  çevre, ışık ve hava kirliliği olmaması gerekmektedir. Gözlem için, olanağınız varsa, kentlerin-yerleşim yerlerinin  dışında, karanlık,  ancak güvenli bir yer seçmeniz uygun olacaktır.


GEZEGENLERİN GÖZLENEBİLİRLİĞİ

Ayın ilk günlerinde MERKÜR  görünüm olarak Güneş’ten  Doğu yönünde 18 derece uzakta iken  Güneşin doğu yönündeki hareketi yanısıra kendi yörüngesindeki geri hareketi sonucu 27-28-29 Aralık Günlerinde çok yakın görünümde olacaklar, daha sonra Merkür ay sonuna doğru Güneş’in 6 derece Batı  tarafına ulaşmış olacaktır. JÜPİTER  Güneş’in batısında  yeralmayı sürdürecektir.  SATÜRN,  MARS ve VENÜS ise   Güneş’in doğusunda sıralanacaklar.

Bilgi Notu :  Gezegenler ve AY   gibi Tutuluma yakın gökcisimlerinin Güneş’in Doğu tarafında olması durumunda, Güneş battıktan hemen sonra gökyüzünde görünürler. Batı tarafında olanlar ise,  Güneş sabah doğmadan önce doğarlar. Bu gökcisimleri  Güneş’e  açısal olarak ne kadar uzak olurlarsa o denli  fazla süre gözlenebilirler.   merkür

MERKÜR :  Aralık  ayının ilk günlerinde açısal olarak Güneş’in  yaklaşık 18 derece doğusunda bulunacak olan  gezegen    11 Aralık günü  yaklaşık 21 derecelik “En Büyük Doğu Uzanım”  dediğimiz(Güneş’in doğusunda en büyük açısal uzaklık) görünümde ve yaklaşık -0.2 kadir parlaklıkta  olacaktır.   Temiz bir atmosfer, ışık, çevre kirliliği olmayan bir yerde kısa bir süre zor da olsa gözlenebilecektir.  Ay ortasında  “Geri Hareket” yaparak hareketini sürdürecek olan Merkür  27-29 Aralık günleri Güneş’e çok yakın görünümde olacaktır.

venusVENÜS :   Ayın ilk günlerinde  GÜNEŞ battığında, YAY  takımyıldızı içersinde, çok parlak görünümü ile  “Akşam Yıldızı”  tanımlamasına uygun görünümde olacaktır.   İlk günlerde Güneş’e olan  43 derecelik açısal uzaklığı,  7 Aralık günü Oğlak takımyıldızı sınırını geçtikten sonra artarak ay sonunda 47 dereceye ulaşacaktır.  Güneş battıktan sonra 2-3 saat gözlenebilecektir. Parkalık olarak Güneş ve AY’dan sonra gelen, en pMarsSyrtisGlobearlak görünen 3. Gökcismi olan  VENÜS çok parlak (  -4.2 kadir )  görünümü ile Batı ufkumuzun  ilgi odağı olacaktır.

MARS : Ayın ilk günlerinde  Oğlak   takımyıldızında yolalacak olan “Kızıl Gezegen”  15-16 Aralık ‘ta  Kova takımyıldızına geçecektir. Aralık  ayı süresince günbatımında, Güney yönümüzde ufkumuzdan yaklaşık 30-40   derece yükseklikte olacak ve gecenin ilk yarısında batıya doğru yolalacak, yaklaşık 3 saat  kolayca gözlenecektir.

jupiter

JÜPİTER :  Bu ay içersinde de Güneş’in batısında bulunacaktır. Ayın ilk günlerinde açısal olarak Güneş’e 50 derece uzaklıkta iken,  Başak takımyıldızı içer
sinde konumu fazla değişmemesine karşın, Güneş’in doğuya doğru hareketi nedeniyle ay sonuna doğru Güneş’ten açısal olarak  yaklaşık  75-80  derece uzaklaşmış olacaktır. Bunun sonucu olarak  gezegenlerin en büyüğü olan bu dev gaz gezegen ayın ilk günlerinde sabah,  gündoğumu öncesinde doğu ufkunda görünecek, Güneş doğuncaya dek yaklaşık 3 saat,  ay sonuna doğru ise  4 saat ten fazla gözlenebilecektir. Parlak görünümü,  Galileo  uyduları ile güzel bir gözlem hedefi olmayı bu ay da sürdürecektir.

saturn

SATÜRN :  Aralık  ayı   içersinde de  Yılancı  takımyıldızı içersindeki konumu fazla değişmeyecek olan  “Halkaların Efendisi” denilebilecek bu güzel görünümlü dev gaz gezegen açısal olarak Güneş’e yakın konumda olacağı için gözlenemeyecektir.  Ayın ilk günlerinde Güneş’in 10 derece Doğu tarafında iken, ay sonuna doğru Güneş’in Batı tarafında ve 18 derece açısal uzaklıkta olacaktır. Ay sonunda, sabaha karşı Güneş doğmadan az önce, çok uygun gözlem koşullarında çok kısa süre ile belki gözlenebilecektir.

Bilgi notu : Eğer bir dürbün ya da teleskop ile gözlem yapacaksanız, çıplak göz ile görülemeyen Uranüs ve Neptün’ü de gözleyebilirsiniz. Parlaklıklarının az olması, diğer sönük yıldızlardan ayırtedilmesindeki güçlük nedeniyle  konumunu çok iyi biliyorsanız gözleyebilirsiniz. Bunun için ayrıntılı yıldız haritalarına bakmanız gerekecektir. Aralık ayı süresince Neptün :  Kova takımyıldızı,  Uranüs ise Balıklar takımyıldızı içersindeki konumlarını koruyorlar.


01 Aralık akşamı, günbatımı sırasında aşağıdaki şekilde olduğu gibi,  çok ince Hilal şeklindeki AY ve   Güneş’e yakınlık sırasında  Satürn, Merkür, Venüs ve Mars gezegenleri  Güney-Güneybatı arasında sıralanmış olacaklardır.01-aralik

Yedi Gezgin  :

Yedi Gezgin” ‘in aynı anda gökyüzünde sıralanmış bir şekilde gözlenmesi bu ay içersinde de gerçekleşecek.  Ayın 2. günü ;  batıdan doğuya doğru,  Jüpiter, Güneş, Satürn, Merkür, Ay, Venüs ve Mars,   ayın 24. günü ise  Jüpiter, Ay, Satürn, Güneş, Merkür, Venüs ve Mars   şeklinde sıralanacaklar.
Bu dizilimin tamamı gün ortasında gerçekleşecek ve  göremeyeceğiz. Ancak ; gün ortasında gökyüzüne baktığımızda, Güneş yükseklerde iken, antik dönemlerden bu yana insanları etkileyen, çeşitli nedenlerle tanrısallaştırılmış olan bu  “Yedi Gezgin” in yukarıdan dizilmiş olarak  bizi izlediklerini düşünün… Ya da, Antik dönemde olsaydınız ne düşünürdünüz ??  

GÖKTAŞI YAĞMURLARI :

Aralık ayı içersinde  güçlü bir göktaşı yağmuru olacak, ancak kötü bir haber,  dolunay denk gelecek. Gökyüzünün parlaklığı göktaşların çoğunun görülmesini engelleyecek. Gökyüzü gözlemcileri için “ doğal ve kaçınılmaz bir ışık kirliliği”

GEMİNİD (İkizler)  Göktaşı Yağmuru :  13 /14 Aralık

Geminid Göktaşı Yağmuru,  diğer göktaşı yağmurlarında olduğu gibi bir kuyrukluyıldızın kalıntılarının neden olduğu bir olay değil.   “3200 Phaethon”  adı verilmiş olan ve Güneş etrafındaki yörüngesinin dönemi 1.4 yıl olan bir asteroid neden oluyor bu yağmura.  Yapılan tahminlere göre bir saat içinde  120 göktaşı kayması gözlenebilecek. (Eğer dolunay olmasaydı..) Aslında bir hafta öncesi ve sonrasında da daha az sayıda göktaşı kayması gözlenir, ancak  bu sayının en fazla olduğu gece 13-14 Aralık gecesidir.

Göktaşı kaymaları,  İkizler takımyıldızının en parlak iki yıldızı olan Castor ve Pollux’un bulunduğu bölgeden geliyormuş gibi görünecekler. İkizler takımyıldızı gece yarısına doğru tamamen doğmuş olacak. Gece yarısına doğru doğu ufkunuza bakmanız yetecek. Sabaha kadar ikizler takımyıldızını izlemeyi sürdürmek gerekir.

Aralık ayı, kış ortası.. Göktaşı yağmuru için, uygun giysi, güvenli ve karanlık bir gözlem alanı bulun ve olanağınız varsa  uzanıp çıplak gözle gökyüzüne, Castor ve Pollux ‘un bulunduğu bölgeye bakmayı unutmayın. Geniş bir alanda  dolunay ışığına rağmen güzel göktaşı kaymaları,  hatta ateş topları izleyebilirsiniz, eğer şansınız varsa.

Gökyüzünüz açık olsun.. İyi gözlemler..

2016 :  acısıyla, güzeliyle, iyisi ve kötüsü ile çok farklı koşullarda  geçirdiğimiz bir yıl sona eriyor. Dileğim,  2017 ve gelecek yıllar beklentilerimize uygun, daha iyi, insanlık, sevgi ve barış dolu olsun.

Sevgiyle kalın.         

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.