2009 ATY Çalıştayı

2009 yılı Temmuz ayı. Hava sıcak ve nemli. Deniz kenarında ‘haşır-huşur’ sesler arasında gülümseyen bu insanlar ne yapıyor?

100 teleskop. Dile kolay. Oyuncak değil, bildiğiniz teleskop yapılıyor. Çoğunluğunu öğretmenerin oluşturduğu 100 bilim sever bir arada. Tek amaçları var, güzel, el yapımı teleskop sahibi olmak.

Ben de oradaydım. Bir teleskop nasıl yapılır onu öğrenmek ve evimdeki küçük teleskopun yanına daha büyüğünü koymak için heyecanlıyım. İşin üstadlarının ağzından çıkan her kelimeyi dikkatle dinliyor sonra işe koyuluyoruz. 10 gün sürecek bu yorucu ama sonucu tatlı bir çalıştayız.

IMG_2836Önce aşındırdık. Topu topu 1,33 mm derinliğe gelen camı ardından düzeltme ve cilalama işlemleri başladı. Cilalama bitince kaplamaya gönderildi. Biz yine boş durmadık. Bu güzel ve ayna olacak camların yerleşeceği tüpün inşasına geçildi.

Sonuç: 100 çalışır durumda teleskop. Bu teleskop şu an okulda, her an göreve hazır. Böylesi bir etkinliği hazırlamak, planlamak kolay değildi. Bunun için Prof. Dr. Dursun Koçer, Prof. Dr. Zeki Aslan, Prof. Dr. Ethem Derman, Prof. Dr. Zeynel Tunca hocalarım çok uğraştı. Tarihe geçen çalıştay onların eseri. Sonsuz teşekkürler.

Elbette bu işin üstadlarına da teşekkür etmek gerekir: Uğur İkizler, Başar Titiz, Barbaros Kurt, Atilla Tınkılıç, Şenol Şanlı, Lütfü Çakmak ve Haldun Menali. Bu uğraşın kahramanları.

ATY 2009’da yaşananlar Uğur İkizler’in sayfasında aşama aşama yayında. Dileyen buradan ulaşabilir.

Ümit Fuat Özyar

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.