12 EKİM 2017 – ASTEROİD 2012 TC4 Dünyamıza çok yakından geçecek….

 

ASTEROİD    2012 TC4

(APOLLO grubundan bir  asteroid   –   YER’e yakın geçiş yapacak..) 

Güneş Dizgesi içersinde  Mars ile Jüpiter gezegenleri arasındaki  yörüngede  yüzbinlerce  asteroid ( küçük gezegen )  dolanmaktadır.  ASTEROİD KUŞAĞI  adı verilen bu bölgedeki  asteroidlerden bazılarının yörüngeleri farklılık gösterir ve GÜNEŞ etrafındaki yörüngelerinde Dünyamıza yakın dolanırlar.

Asteroid kuşağının dışında yörüngelere sahip olan gruplar( APOLLOS, AMORS, ATENS  ve ATİRAS )   vardır.   Dünyaya  yakın geçişleri olmaktadır.  Bunlar,  yörünge özelliklerine göre gruplandırılmışlardır.  Bu gruplardan birisi APOLLO Asteroidleri  grubudur. Bu grubun ortak özelliği ;  yörüngelerinin yarıbüyük eksenleri,  YER yörüngesinin yarıbüyük eksen uzunluğundan daha büyüktür.

Bu grupta yüzlerce asteroid bulunmaktadır.  Bu asteroidler, yörünge hareketleri sırasında  JÜPİTER‘in kütleçekiminden etkilenirler, yörüngeleri GÜNEŞ‘e yakın geçtiği için yüzeylerinde varsa buzların erimesi kütlelerini değiştirebilir ve yörüngelerinde değişimler olabilir. Bu düşünce ile,  özellikle  YER‘e yakın geçiş yapacak olanlar   sürekli gözlenmektedirler. Olası olumsuzluklara karşı  yörüngeleri daha duyarlı belirlenmektedir.

APOLLO grubu asteroidlerden,  2012 TC4  olarak kodlanmış  olan asteroid   12 EKİM 2017 günü  saat  yaklaşık 08 de  Dünyamıza  yakın geçecektir.

2012 TC4   4/5 Ekim 2012  günü,  Pan-STARRS  gözlemevi çalışanları tarafından ilk kez gözlenmiştir.  İlk gözlemlerin sonuçları olarak  GÜNEŞ etrafındaki yörüngesinin dönemi  609 gün olarak belirlenmiştir.  Kendi etrafında 12 saniyede bir dönen bu kaya parçasının çapı yaklaşık   20 m ( 10 m – 30 m,   Şubat 2013 te Rusya’da Chelyabinsk kenti yakınlarında  yeryüzüne yakın patlayan   göktaşı boyutlarında.). Bir apartman boyutunda..

Boyutlarının çok küçük olması nedeniyle çok sönük ( en yakın konumda iken parlaklığının  13 kadir olması beklenmektedir ) olan bu cisimlerin bu nedenle de gözlenmesi çok güç olmaktadır.  Çok sayıda gözlemevi, gözlemci, laboratuvar, araştırmacı grubu bu konularda ortak çalışmaktadırlar.  Her yeni gözlem, cismin yörüngesini ve yapısını daha duyarlı olarak ortaya koyar.  Böylece, Dünyamız için tehlike olasılığı  sürekli izlenir.

Bu araştırma grupları  tarafından  27 Temmuz ve 5 Ağustos 2017 tarihlerinde yapılan gözlemler sonrası  daha duyarlı veri olarak,  2012 TC4 yörüngesinde Dünyamıza en yakın olduğunda uzaklığı  yaklaşık 44 000  km  olacaktır.  Bunun anlamı, YER_AY uzaklığının  yaklaşık  sekizde biri  uzaklıktan geçecek demektir.

Yanında yapılan açıklama ise daha güzel : Dünyamız için tehlike oluşturmayacaktır.  

Bu konuda ayrıntılı bilgi için  :

https://cneos.jpl.nasa.gov/news/news197.html

https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6906

http://sci.esa.int/home/30237-families-and-gaps/

 

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.